Każdy z nas w swoim domu ma biblioteczkę z ulubionymi lub potrzebnymi mu lekturami. Nawet jeśli jest to jedna półka z książkami to możemy nazywać to naszą osobistą biblioteką domową, bo dlaczego by nie? Kiedy jednak miejsca jest mało, a książek przybywa, zaczynamy selekcję. Wybieramy najbardziej cenne dla nas pozycje książkowe, co więc zrobić z książkami jakimi są podręczniki po naszych dzieciach? 

Dlaczego warto stare podręczniki pozostawiać na półce naszej domowej biblioteczki?

Jeśli dziecko uczęszcza aktualnie do szkoły i jeszcze jej nie skończyło to koniecznie powinniśmy pozostawić w domu jego stare podręczniki. Przechodząc z klasy do klasy i ucząc się nowych rzeczy, może się zdarzyć że, aby coś lepiej zrozumieć warto będzie sobie odświeżyć i powtórzyć już przyswojoną podstawową wiedzę i to obojętnie jakiego tematu dotyczyć będzie. Dlatego jeśli przez cały proces edukacji naszego dziecka jesteśmy w posiadaniu starych podręczników, bardzo szybko może się nasza pociecha cofnąć do przerobionego już materiału. Stare podręczniki to najlepszy sposób na tak zwane “luki” w nauce. Ktoś pomyśli, że to bzdura, bo przecież jest Internet i można w nim znaleźć praktycznie wszystko, ale nam przecież zależy, aby nasze dziecko korzystało i czerpało wiedzę z pewnych i rzetelnych źródeł. Podręczniki są tworzone przez ludzi nauki i recenzowane przez wydawce dlatego o jest to o wiele bardziej sprawdzony materiał do nauki dla dziecka, niż informacje zamieszczone w sieci, gdzie tak na prawdę autorem może być każdy internauta.

Kiedy dziecko skończy szkołę czy wtedy podręczniki nadal powinny pozostać na półce?

To zależy tylko od Ciebie, ale pomyśl czy po 50 lat w środku swojego życia czy u schyłku nie chciałbyś podejść do swojej półki w domu i wyciągnąć jeden, symbolicznie pozostawiony w domu klikanaście lat temu podręcznik? Myślę, że nawet jeśli nie jesteś osobą sentymentalną to wywołałoby to na twojej twarzy uśmiech i lekkie zainteresowanie. Dla innych to by była wielka frajda i odnalezione stare podręczniki na przykład na strychu wywołałyby efekt wow! To, że możemy na chwilę w jakiś sposób cofnąć czas, poczuć się jak dziecko i powspominać szkolne lata – dałoby przyjemne uczucie. Dlatego zrób to dla swojego dziecka, pytaj które przedmioty interesują go najbardziej, jakie podręczniki są jego ulubionymi. Po ukończeniu szkoły dziecka nie ma sensu, aby wszystkie stare podręczniki pozostały w domu. Wszystkie podręczniki powinniśmy przejrzeć i wybrać jeden, który pozostawimy dla dziecka. Po latach taka namacalna pamiątka w postaci książki ucieszy nawet dorosłą osobę. Pozostałe stare podręczniki powinniśmy zostawiać w obiegu, oddając je komuś lub sprzedając w skupie. Podręczniki nie powinny lądować na śmietniku. 

Podsumowując – Co robić ze starymi podręcznikami w trakcie nauki naszego dziecka w szkole i po jej ukończeniu?

  • w trakcie edukacji szkolnej, kiedy trwa proces nauczania w szkole naszego dziecka – wszystkie stare podręczniki warto pozostawić w domu, aby dziecko bez problemu mogło sobie przypomnieć przerobiony już materiał lub uzupełnić jakieś braki
  • po ukończeniu szkoły – warto by było zastanowić się nad pomysłem pozostawienia w domu symbolicznie jednego podręcznika na pamiątkę czasów szkolnych dla już dorosłego później dziecka (zaznaczając treści, które wywarły na nim wrażenie, może to być jakiś ulubiony wiersz na przykład). Pozostałe podręczniki warto oddać komuś lub sprzedać kiedy chcemy się ich pozbyć z domu. Jest to najlepsze rozwiązanie, zamiast wyrzucać podręczniki.